در محضرآیت الله العظمی نظری خادم الشریعه
مجله اینترنتی و خبری حضرت آیت الله العظمی علامه حاج شیخ عبدالله نظری خادم الشریعه

آيت الله نظري

قال الله تبارک و تعالی
و بشرالصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبه قالو انا لله و انا الیه راجعون

نعمت شریعت که وسیله هدایت بشر به سوی نظم و کمال است عالی ترین موهبت الهی است خداوند منان با نزول قرآن مجید بر شخصیت کامل و برتر حضرت ختمی مآب پیامبر اکرم (ص) نعمت ارشاد بشر را تکمیل و به وسیله این کتاب و تقریر و بیان چهارده معصوم پاک و تابناک محمد و آل محمد علیهم السلام حجت خود را بر اصحاب تکلیف تمام نموده و موهبت تکمیل نفوس و عقول و ارواح و مدارج کمالی استکمالی را تکمیل نموده است.

درعصر غیبت کبری ولی دوران، قطب عالم امکان ناموس دهر حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف فقهاء دین و روحانیت مرجع شرعی و دینی جامعه هستند و بندگان خدا با مراجعه به علما عدول حوائج خود را با ارشادات و راهنمایی های آن سلسله طیبه برطرف نموده و کسب فیض می نمایند.

منطقه برکت بار مازندران و رحمت آثار طبرستان که دارای سبق تشیع است. با پیروی از کلام وحی و ذوات مقدسه معصومین علیهم السلام و مراوده و حشر و نشر با بیوت فقاهت، موجب جلال و رفعت در صنه تاریخ شده.
 
یکی از آن بیوت، بیت علم و فضیلت فقید سعید آیت الله صدیق گرانقدر حاج شیخ ابوالحسن ایازی علیه الرحمه بود که در حجر تربیتی والد مکرم فخرالذاکرین شیخ العلما مرحوم حاج ملا حیدر ایازی طاب ثراه پرورش یافته و خادم دین امین و دلسوخته مکتب و مروج مذهب و معلم اخلاق و مربی نفوس مستعده گردیده و در پرتو برکات وجودی خود که تمام عمرش را صرف اسلام و شریعت و تعلیم و تعلم و تربیت طلاب و فضلاء و تأسیس حوزه علمیه مبارکه رستمکلا نمود با پرورش دو کوکب رخشان و دو گوهر گرانسنگ و پرقیمت علمین حجتین حاج شیخ محمد رضا ایازی و حاج شیخ محمد جواد ایازی محیط مازندران را مستفیض و بهره مند ساخته انشاء الله در زمره خدام دین و حافظین شریعت ختم المرسلین جناب احمد حضرت محمد و ائمه طاهری علیه السلام محسوب. امید آن می رفت که پس از حرمان حضور شخصیت بزرگوار و عالم نامدار مرحوم مبرور آیت الله حاج شیخ ابوالحسن ایازی اعلی الله مقامه، برکات و خدمات آن بیت و دودمان به وسیله فرزندان و آقازادگان فاضل و شریف آن عالم جلیل القدر ادامه یابد ولی با تأثر و افسوس سالی پس از آن ضایعه اسفناک، شاهد حادثه تأسف بار درگذشت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد رضا ایازی بودیم و اکنون پس از گذشت نه سال ناضر فقان غمبار و مصیبت ناگوار حجت الاسلام و المسلمین آیت الله زاده معظم عزیزم مرحوم حاج شیخ محمد جواد ایازی می باشیم که این خود سندی بزرگ بر بی ثباتی دنیا و مایه تذکر و تنبه برای داشمندان، قدرتمندان، ثروتمندان و همگان است کفی بالموت واعظا.

فخر العلما مرحوم علامه ایازی پس از عمری تلاش و مجاهدت های علمی و عملی سرانجام در دوم ماه محرم الحرام روز نزول کاروان حسینی به کربلا به استقبال مولا و ارباب بی کفنش حضرت حسین علیه السلام شتافت و عزیزمان محروم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد جواد ایازی نیز با عمری نه جندان زیاد ولی پربار، با جد و جهد در تحصیل علوم دینیه و ترویج شرع و مساعی جمیله در خدمت به طلاب و امور حوزه علمیه خوش درخشید ولی دولت مستعجل بود و در ارائه راه سلف صالح خویش موید بوده.
 
صد حیف در سلخ محرم و غره ماه صفر زمان ورود جانسوز قافله اسراء به شام پر محنت و بلا که بارقه مصیبت و ماتم اسارت اهل بیت حضرت خاتم صلوات الله علیهم اجمعین جهان را مستغرق در اندوه و الم نموده و دیدگان دلباختگان و شیفتگان حسینی در این عزا و محنت سرشک اشک جاری و ساری است داعی حق را لبیک گفته و در زمره نوکران و خادماندرگاه با جلالت مولی الکونین ابا عبدالله الحسین علیه الصلوه و السلام عزوفود یافت. جزاهم الله خیر الجزاء و حشرهم الله مع محمد و اله المیامین النجباء.

الحمد الله بیت برکت بار ایازی بیت علم، فقاهت، تقوا، ترویج مذهب و شریعت بوده و هست امید است این برکت وجودی و آثار علمی و دینی و حرکت در تعلیم و تعلم و اداره حوزه قداست بار جعفریه رستمکلا که مرکز نشر علوم آل محمد و مرکز ثقل تربیت فضلاء و طلاب از دیرباز تا به حال که هر کدامش از تجلیات فقاهت و قداست به شمار رفته و می رود در این دودمان و خاندان استمرار داشته و دارد.
 
در حال حاضر طلاب و علماء سببی و نسبی در بیت فقید سعید آیت الله ایازی رضوان الله تعالی علیه نور افشانی دارند فرزند مرحوم فاضل با فضیلت و دانشمند حاج شیخ محمد جواد عزیر سفر کرده به دیار معلود، فخر الفضلاء حجه السلام عماد الاعلام آقا شیخ مرتضی قره العینم در طریق علم دین موفق و موید بحول الله و قوته با همت و کسب فیوضات ربانی حافظ مواریث که همانا اداره نمودن بیت، حوزه علمیه وعظ و خطابه و تبلیغ و ترویج و محراب و منبر ورفع نیازمندی ها و فراگیری علم وکسب کمال می باشد باشند به مثل والد ماجد وجد امجد. امید است جامعه هم بیش از پیش تقدیر وحق شناسی داشته باشند، مزید توفیقات و تأئیدات الهی مستدام باد.

اینجانب با رضا به قدر و تسلیم از قضای حضرت حق عز اسمه با انکسار خاطر و قلبی پر ملال و اضطراب حال تعزیت خویش را به ساحت جبریل پاسبان جان جانان ولی مطلق زمامدار جهان مهدی آل محمد علیهم السلام و چاکران و سربازان آن حضرت، سلسله طبیه علما وفقها ومراجع وروحانیت عظیم المنزله دامت برکاتهم وحوزات رفیع الدرجات علمیه مبارکه و عموم ملت شریف و خاصه به اهالی محترم رستمکلای ایازی دوست و ایازی پرور و دوستان و ارادتمندان به این بیت عتیق و عریق و شرکاء در غم و ماتم خاصه خاندان معزی عرضه داشته.
 

خداوند انشاء الله عاقبت همه را ختم به خیر و سفر مرگ را برهمه مبارک بفرماید و فضل و رحمت واسعه الهیه و حشر با موالیان عظام را برای عزیز فقید و اخوی محترم و والد مکرم وجد معظمش علیهم الرحمه از ساحت اقدس ربوبی جل و علا مسئلت نموده آمین یا رب العالمین.http://www.rasanews.ir/Images/News/Larg_Pic/17-10-1389/IMAGE634300937752968750.jpg


http://www.rasanews.ir/Images/News/Larg_Pic/17-10-1389/IMAGE634300937747656250.jpgمراسم عمامه گذاری فرزند برومند مرحوم حجت السلام حاج شیج جواد ایازی در کنار تابوت پدر بزرگوارشان انجام شد .

آیه الله نظری دراین مراسم که قبل از نماز بر پیکر حجت السلام جواد ایازی برگذار شده بود فرمودند:دین خدا را عامل هدایت بشری دانست و در ادامه گفت: کلام خدا از طریق  14 معصوم وپیامبران ونیز نبی مکرم اسلام و علما به ما رسیده است .

وی ازمردم مازندران بعنوان مردمان قدر شناس و عالم پرور یاد کرد و در ادامه گفت شما مردم علما را احترام کنید چون مداد علما از خون شهید افضلتر است .

ایشان در بخش دیگر سخنان خود افزودند .احترام پدر را برفرزند بروزدارید و این محبت را منعکس به آقا مرتضی (اشاره به فرزند مرحوم ایازی که توسط دستان خودشان  عمامه گذاری انجام شده بود )کنید .

شایان ذکر است آنگاه پسر در کنار ایه الله نظری برپیکر پدر نماز خواند و این مراسم در فضای معنوی و در حزون و اندو خاص برگزار شد .
با مشارکت هيئت چهارده معصوم و هيئت امناي مسجد جامع شهرستان ساري وبا حضور حضرت آيت الله العظمی نظري (خادم الشريعه)مراسم سوگواري شهادت امام سجاد (ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره تبليغات اسلامي ساري، عليرضا قنبري کارشناس تشکلهاي ديني اداره تبليغات اسلامي ساري در گفتگويي گفت: بمناسبت شهادت سيد الساجدين ، زينت پرستش کنندگان حضرت زين العابدين ،حضرت امام سجاد (ع) با حضور حضرت آيت الله نظري خادم الشريعه مراسم سوگواري و عزاداري صبح روز شنبه 27آذرماه89از مسجد جامع بسمت بازار برگزار شد.

شايان ذکر است : در اين مراسم روحاني و معنوي 200نفر از مردم ، بازاريان ، طلاب و روحاني حضور داشتند حضرت ايت الله العظمی نظري در سخناني گفت:حضور علما ، مردم و هيئات در مراسم شهادت اهلبيت موجب تقويت منزلت انقلاب و تعظيم شعائر مي گردد.

گفتني است، اين گفتگو صبح روز شنبه 27آذرماه89برگزار شد.


 خبرگزاری رسا ـ آیت الله نظری تنها راه اصلاح بشر و رسیدن به هدف بشریت و انسانیت را تبعیت از فقه شیعه دانست و گفت: اگر انسان امروز می خواهد به آن هدف والایی که خداوند برای یک انسان تعیین کرده دست یابد باید از فقه شیعه، قرآن و 14 معصوم پیروی کند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در ساری، آیت الله عبدالله نظری، از علمای مازندران، امروز در آغاز درس خارج خود پس از ایام تبلیغی در ساری، لجاجت را ریشه بسیاری از گرفتاری های بشر امروز دانست و گفت: متأسفانه بشر امروز به جای تفاهم و همدلی به دنبال تخاصم و لجاجت هستند.

وی با تأکید بر این که بشر باید به جای اختلاف و تفرقه، همدلی و وحدت را در پیش گیرد، افزود: آن مکاتبی که منکر وجود خدا و پیامبر(ص) می شوند باید بیایند در مجامع علمی حضور یابند و دلایل خود را از بیان این گونه سخنان بیهوده بیان کنند.

این استاد درس خارج فقه و اصول با بیان این که این جهان تنها یک خدای واحد دارد، ادامه داد: آنهایی که منکر این مسأله بسیار مهم جهانی می شوند باید دلایل خود را بیان کنند.

آیت الله نظری با بیان این که اختلاف و تفرقه میان بشر موجب سرخوردگی و پایین آمدن شأن و درجه انسانیت است، ادامه داد: انسانی که خداوند او را اشرف مخلوقات نام نهاده است نباید به دنبال تخاصم و درگیری باشد.

وی، انسان بودن را در گرو وحدت در هدف، طریق و نظر دانست و خاطرنشان کرد: اگر بشر از این سه اصل مهم دور شود، شأن انسانیت را پایین آورده و تفهیم این مباحث مهم نیز امروز بر عهده علما و عقلای دینی است.

این استاد درس خارج با تأکید براین که جهان خدا دارد و خدا نیز واحد است، ادامه داد: خداوند متعال دارای جمیع صفات و کمالات است و این موضوع مهم باید برای بشر امروزی تبیین شود.

آیت الله نظری در ادامه سخنان خود با اشاره به این که جبر در عالم وجود ندارد و هر آنچه که در این دنیا قرار داده شده بر اساس اختیار است، گفت: موجودات عالم دارای تکامل هستند و تکامل نیز اختیاری است و این مطلب در اختیار شیعه است و این مسأله از باب تعصب هم نیست، بلکه از باب واقعیت است.

وی با بیان این که مادیون اصلاً به این گونه موضوعات توجهی ندارند و تنها دچار اثبات و تحریف شده اند، ادامه داد: معیشت الهی حکیمانه است و براساس حکمت و مصلحت موجودات و کائنات تعیین شده است.

آیت الله نظری با بیان این که سفره شریعت همراه با قرآن و پیغمبرخاتم(ص) و اوصیای الهی است و این هدایت در عالم؛ قرآن، 14 معصوم و آل محمد(ص) هستند، بیان داشت: عهده دار این مسأله بزرگ جهانی جامعه روحانیت و علمای شیعه هستند.

این استاد درس خارج فقه و اصول حوزه در ادامه با اشاره به این که مقام عالم دینی عالی ترین مقام و مرتبه در هدایت بشر است، تصریح کرد: بر اساس روایات ملائکه برای علمای دینی پر و بال پهن می کنند که این نشان دهنده مقام بسیار رفیع یک عالم دینی است و خداوند برای هیچ یک از موجودات این عالم چنین قرب و مقامی تعیین نکرده است.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید براین که باید به بشر فهماند که تخاصم معنی ندارد، گفت: نهادینه کردن این مسأله مهم وظیفه عالمان و فقهای دینی است.

آیت الله نظری به گسترش مکاتب پوچ و انحرافی در دنیا اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه این گونه مکاتب انحرافی هر رز در جهان در حال رشد هستند و تنها زمینه انحراف بشر را فراهم می کنند.

این استاد درس خارج فقه و اصول با تأکید براین که بشر امروز باید همدیگر را بفهمند و آنچه خیر است را در این دنیا انجام دهند، گفت: انسان عاقل فردی است که خیرات شش گانه که محیط حیات و زندگی بشر را محدود و مطلوب کرده را انجام دهد.

وی در ادامه سخنان خود به مقام علمی و فقهی حضرت آیت الله سیستانی در میان شیعیان اشاره کرد و گفت: این مرجع تقلید با توجه به جایگاه والایی که دارد، اما در عین حال ساده زیستی را رکن اول زندگی خود قرار داده و مجموع خانه و زندگی این مرجع تقلید حتی به هفتاد مترمربع نیز نمی رسد و در آن گرمای نجف در خانه محقر خود نشسته و بدون امکانات به وظیفه خود عمل می کند.

آیت الله نظری با بیان این که افق فکر و نگاه های انسان ها با هم متفاوت است، گفت: وقتی انسان به این نتیجه و درجه والای علمی برسد باید هم این گونه باشد که اکثر علما و فقهای شیعه نیز این گونه بوده و هستند.

وی با اشاره به این که این علم و معرفت در سایه اعتقاد و فهم انسان است، ادامه داد: چون فهم جهان را به گونه ای گذرا می نگرد.

این استاد درس خارج فقه و اصول تنها راه اصلاح بشر و رسیدن به هدف بشریت و انسانیت را تبعیت از فقه شیعه دانست و خاطرنشان کرد: اگر انسان امروز می خواهد به آن هدف والایی که خداوند برای یک انسان تعیین کرده دست یابد باید از فقه شیعه، قرآن و 14 معصوم پیروی کند و اگر این کارها را انجام دهد و بدون تخاصم و با تفاهم در کنار هم زندگی کنند، مشکلات بشر نیز مرتفع خواهد شد.

وی با بیان این که این مسأله جهانی، انسانی، تعلیمی، تربیتی و ارشادی در صفحه وجودی در اختیار علمای شیعه و حوزه های علمیه است، گفت: با تکیه بر همین اصول مهم است که خداوند مسأله ظهور منجی را مطرح فرموده است.

آیت الله نظری با تأکید براین که خلقت تنها با تکامل به هدف نهایی خود خواهد رسید، افزود: تحمیل در عدل الهی معنا ندارد و این جهان بدون شریعت زمانی که آشفتگی بر آن فشار آورد با بازگشت به شریعت قدر دان این نعمت بزرگ خداوند خواهد شد.

این استاد درس خارج فقه و اصول با تأکید بر این که منطق اسلام شمشیر و نیزه نیست، ادامه داد: در اسلام تحمیل معنا ندارد و تنها تکمیل است که در شریعت محمدی معنا پیدا می کند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به این که دو قیام مظلومانه و قاحرانه در دین اسلام وجود دارد، گفت: قیام مظلومانه مربوط به امام حسین(ع) است و این امام همام زمانی که مصلحت دید دین خدا در خطر و تحریف است، برای بقاء آن قیام کرد و امروز نیز طریقت محمدی(ص) در سایه عاشورا و کربلا ادامه دارد.

آیت الله نظری در پایان، قیام دوم را ظهور حضرت ولی عصر(عج) دانست و ادامه داد: با ظهور امام عصر(عج) عدالت در سراسر این گیتی حاکم خواهد شد و با آن ظهور مبارک خلقت خداوند تکمیل می شود.